Background
Nechajte sa zlákať históriou

O nás

Starý Biskupský Hostinec vás očarí…

Historický Biskupský Hostinec v starom parku v Nitre dostal po rokoch chátrania novú tvár. V oddychovej časti parku, v blízkosti rieky Nitra, sa od mája 2015 vyníma táto nádherná budova v plnej svojej kráse a elegancii.

Ide o stavbu v klasicistickom štýle, ktorá v dávnej minulosti slúžila najprv ako hostinec a neskôr ako kaviareň. Postavená bola roku 1831 nitrianskym biskupom Vurumom a hostinec pre pocestných v nej fungoval do rozpadu Rakúska – Uhorska. V tom čase pre zničujúcu povodeň prebehla len výmena okien a fasády, neskôr až do medzivojnového obdobia, slúžila ako kaviareň. Táto priestorovo komfortná budova dlhé roky chátrala, devastačné procesy zničili takmer všetko.

Po mnohých rokoch prišla konečne zmena a v máji 2015 Starý Biskupský Hostinec opätovne slávnostne ožil do svojej pôvodnej krásy.
Výnimočná budova dostala nový šat, odela sa do pôvodného vzhľadu zásluhou šikovnosti mnohých oddaných ľudí. Vďaka náročnej rekonštrukcii boli zachované pôvodné prvky, ako napríklad fasáda, stĺpy alebo erb týčiaci sa nad vchodom. K budove pribudli dve vonkajšie terasy, ponúkajúce v zadnej časti výhľad na siluetu rieky Nitry vinúcej sa popod Zobor a v prednej časti na celý park. Interiér budovy je moderne riešený, má však svoje výnimočné prvky, ktoré odvážne spájajú históriu a súčasnosť.

Dnes Starý Biskupský Hostinec ponúka svoje priestory na organizovanie firemných a rodinných akcií, spoločenských ale i obchodných stretnutí, večierkov, posedení alebo rôznych osláv.
Miesto tu našla štýlová reštaurácia a cukráreň s ponukou lahodnej kávy, výbornými domácimi zákuskami a zmrzlinou vlastnej výroby. Zákusky a torty sa od otvorenia prevádzky tešia veľkej obľube a preto je možné objednať si ich na akúkoľvek príležitosť. Ponuka jedál je vždy pestrá, od raňajok cez víkendy až po dennú ponuku, pripravená výhradne z čerstvých surovín. Príslušnosť k už známej Pálenici Jelšovce nemožno prehliadnuť ani pri kompletnej ponuke originálnych destilátov. Ide o vysokokvalitné ovocné destiláty, v ktorých sa v každej kvapke snúbi príroda s najvyššou kvalitou spracovania. Hostinec má pripravenú aj vínnu kartu s bohatou ponukou vín zo známych regiónov Slovenska a tiež z viacerých kútov sveta.

Nechajte sa zlákať históriou, výnimočným interiérom a romantickým prostredím Starého Biskupského Hostinca a príďte si k nám vychutnať lahodnú kávu, zákusky a skvelú kuchyňu.